Кошарка

Во македонската кошаркарска репрезентација се појавија нови случаи на ковид-19, па одложен е и утрешниот натпревар против Естонија, КФСМ потврди дека мечевите ќе ги играме во февруари. 

29 Ноември 2020 - 13:42

Натпреварот меѓу Македонија и Италија од квалификациите за ЕП 2022 кој требаше да се одигра денеска, е одложен поради тоа што тројца наши кошаркари имаат коронавирус и цела репрезентација треба да оди во изолација. 

28 Ноември 2020 - 15:44

Ненад Димитријевиќ нема да биде дел од кошаркарската репрезентација на Македонија која од 28 до 30 ноември ќе учествува на квалификацискиот турнир во Талин, Естонија. 

25 Ноември 2020 - 12:55

Андреј Митревски е најмладиот играч во сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија, тој вели дека е подготвен за предизвикот и ветува дека ќе ја искористи шансата што ќе ја добие. 

21 Ноември 2020 - 17:22

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров ги прозва играчите на кои ќе смета за квалификацискиот турнир во Талин, подготовките почнаа. 

20 Ноември 2020 - 19:41

Денеска кошаркарската репрезентација на Македонија ги почнува подготовките за квалификацискиот турнир во Талин, од повиканите ќе недостасуваат само Андреј Андоноски и Јетмин Зекири. 

20 Ноември 2020 - 15:12

Ентони Едвардс утрово беше избран за прв пик на драфтот во НБА, 19 годишниот кошаркар заврши во Минесота и го чека четиригодишен договор вреден 44 милиони долари, од кои 20 милиони се загарантирани.

19 Ноември 2020 - 12:26

Хјустон доставил луда понуда со цел да го задржи Џејмс Харден, „ракетите“ на маса ставиле двегодишен договор вреден 103 милиони долари, но овој предлог бил одбиен од кошаркарот.

17 Ноември 2020 - 10:20

Во првото коло од АБА 2 лигата, црногорските екипи беа подобри од македонските, денеска МЗТ Скопје загуби од Подгорица со 74:72. 

10 Ноември 2020 - 19:06

Работнички загуби со 29 поени разлика во своето деби на Јадранот, Студентски центар од Црна Гора го преслуша нашиот тим со 98:69. 

09 Ноември 2020 - 18:55

Кошаркарската федерација на Македонија информираше дека колото закажано за 11 ноември ќе биде преместено за три дена подоцна. 

09 Ноември 2020 - 15:06

Денис Родман важеше за кошаркар со екстравагантен ноќен живот, често се раскажува за неговите луди забави а Тони Кукоч признава дека не било лесно да се пијанчи со популарниот „црв".

05 Ноември 2020 - 15:41

Во „Градски парк“, Работнички со 94:90 го победи МЗТ Скопје на стартот од новата сезона во Првата лига, мечот имаше драматична завршница во која домаќинот подобро се снајде. 

01 Ноември 2020 - 20:16

Кошаркарската федерација на Македонија, соопшти дека првото коло од новата сезона ќе се игра одигра на 31. октомври. 

22 Октомври 2020 - 14:44

Здружението на кошаркарски прволигаши му испрати писмо на Перо Антиќ со кое бараат сезоната што побрзо да почне, бидејќи кошарка се игра речиси секаде освен во Македонија. 

19 Октомври 2020 - 12:56

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе