АБА2 лига

Втората АБА лига го одреди распоредот, МЗТ Скопје и Пелистер ќе ги одмерат силите во Осиек

Македонските екипи МЗТ Скопје и Пелистер попладнево го дознаа распоредот за новата сезона во АБА2 лигата, ќе се одиграат пет турнири на кои ќе има по две односно три кола.

АБА2 лигата и во сезона 2021/22 ќе се игра во „балони“, регуларниот дел ќе брои 13 кола а натпреварите ќе се одиграат на пет турнири.

Првиот турнир ќе се одржи во Златибор од 10 до 14 октомври, вториот на програмата ќе биде од 8 до 12 ноември во Осиек, треиот ќе се игра од 13 до 19 декември во Сараево, четвртиот е закажан во периодот од 17 до 23 јануари 2022 во Бања Лука, а завршницата ќе биде во Широки Бријег од 21 до 27 март 2022 година.

Осумте најдобри екипи ќе обезбедат место во плеј-офот, кој ќе се игра според „фајнл-ејт“ турнир на една средба и тоа во Белград.

Македонија оваа сезона ќе има два учесника во регионалното натпреварување, а дуелот помеѓу МЗТ Скопје и Пелистер е закажан за 3. коло, односно вториот турнир во Осиек.

Распоред на натпреварите:

1. КОЛО

МЗТ Скопје – Младост Земун

Ловќен - Пелистер

2. КОЛО

Рогашка – МЗТ Скопје

Пелистер - Сутјеска

3. КОЛО

МЗТ Скопје - Пелистер

4. КОЛО

Осијек – МЗТ Скопје

Пелистер – Војводина

5. КОЛО

МЗТ Скопје – Хелиос

Широки - Пелистер

6. КОЛО

Спарс – МЗТ Скопје

Пелистер – Борац БЛ

7. КОЛО

МЗТ Скопје – Ловќен

Златибор - Пелистер

8. КОЛО

Пелистер – Младост

Сутјеска – МЗТ Скопје

9. КОЛО

МЗТ Скопје – Подгорица

Рогашка - Пелистер

10. КОЛО

Подгорица – Пелистер

МЗТ Скопје - Војводина

11. КОЛО

Широки – МЗТ Скопје

Пелистер - Осијек

12. КОЛО

Хелиос – Пелистер

МЗТ Скопје – Борац БЛ

13. КОЛО

Златибор – МЗТ Скопје

Пелистер - Спарс

Фото: МЗТ Скопје

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе