НБА

Убедлив пораз на Јокиќ и Денвер, загуби и Дончиќ со Далас (ВИДЕО)

Денвер со 21 поен разлика загуби на гостувањето кај Јута, џезерите победија со 123-102, понеизвесно беше во Фенеикс каде сонцата со 107-105 го совладаа Далас. 

Синоќа се одиграа 12 натпревари во НБА, а Никола Јокиќ и Лука Дончиќ со пораз ја стартуваа новата сезона.
 
Јокиќ беше најдобар на теренот со 27 поени, одличен беше и неговиот соиграч Гордон со 22 поени и 10 скокови, но тимската игра на Јута беше таа која пресуди.
 
Најефикасен во составот на Јута беше Секстон со 20 поени, Марканен реализираше 17. Но на крајот победија лесно со 123-102.
 
 
Многу поинтересно беше на мечот меѓу Феникс и Далас кој го добија домаќините со 107-105.
 
Далас губеше со 105-102, но со три поени на Дончиќ успеа да изедначи на 105-105. Словенецот погоди два поени и дополнително слободно фрлање. Феникс го реализираше својот напад со кош на Ли и повторно дојде во водство, 107-105. Последниот напад го имаше Далас, Дончиќ се обиде со шут за тројка но промаши.
 
Доначиќ мечот го заврши со 35 поени и девет скока, беше најефикасен на теренот. Во составот на Феникс, Букер постигна 28 поени.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Орландо 113:109
Индијана - Вашингтон 107-114
Атланта - Хјустон 117:107
Бруклин - Њу Орлеанс 108:130
Мемфис - Њујорк 115:112
Мајами - Чикаго 108:116
Торонто - Кливленд 108:105
Минесота - Оклахома 115:108
Сан Антонио - Шарлот 102:129
Јута - Денвер 123:102
Феникс - Далас 107:105
Сакраменто - Портланд 108:115
 

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе