НБА

Трипл-дабл на Дончиќ но пораз за Далас, Јокиќ го предводеше Денвер до триумф над Мајами (ВИДЕО)

Одличната партија на Лука Дончиќ не беше доволна за победа на Далас на свој терен над Кливленд, тие загубија со 114-96, Никола Јокиќ се врати во соствот на Денвер, а со него се вратија и победите, тие славеа со 120-111 на гостувањето кај Мајами. 

Лука Дончиќ реализираше нов трипл-дабл постигнувајќи 25 поени, имаше и десет скокови и десет асистенции, но тоа не беше доволно за победа, Далас убедливо беше поразен од Кливленд. Ален со 28 поени беше најдобар кај гостите, Марканен постигна 24.
 
 
Денвер пред гостувањето кај Мајами беше во серија од шест порази по ред, но Јокиќ ги предводеше до триумф и прекин на црната низа.
 
Србинот постигна 24 поени, имаше и 15 скокови, го пратеше Гордон со 20 поени. Најдобар кај Мајами беше Адебајо со 24 поени и 13 скокови.
 
 
Моќен трипл-дабл имаше Сабонис во составот на Индијана која загуби со 100-98 на гостувањето кај Минесота. Литванецот имаше дури 25 скокови, постигна 16 поени и 10 асистенции. Најефикасен на средбата беше Таунс од Минесота со 32 поени.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Орландо 101:96
Мајами - Денвер 111:120
Чикаго - Шарлот 133:119
Хјустон - Оклахома 102:89
Минесота - Индијана 100:98
Далас - Кливленд 96:114
Сан Антонио - Вашингтон 116:99
Јута - Портланд 129:107
ЛА Клиперс - Њу Орлеанс 104:123

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе