Пријателски натпревар

Тежок пораз на македонските кошаркари во Црна Гора

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби со 36 разлика на гостувањето кај Црна Гора, на натпреварот кој се играше во Бар, домаќините победија со 89-53. 

Дебито на Александар Јончевски на селекторската функција на македонската репрезентација почна со дебакл од Црна Гора.
 
Кој ќе биде победник на мечот се знаеше уште во првата четвртина која Црногорците ја добија со 29-11. Во вториот период бевме рамноправни, па истата негатива остана и на паузата, 45-27.
 
На стартот од вториот дел Црна Гора даде 16 поени по ред и беше јасно дека Македонија ја очекува дебакл на овој меч, конечниот резултат беше 89-53.
 
Дамјан Робев со 10 поени беше најефикасен во составот на Македонија, Владимир Михајловиќ од Црна Гора постигна 15.
 
Овој натпревар беше подготвителен за Македонија за престојните натпревари од претквалификациите против Данска и Словачка.

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе