Селекторот Јончевски го објави поширокиот список, на него е и Димитријевиќ

Новиот селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Јончевски го објави својот прв список на кошаркари. 

Јончевски го објави пошироскиот список за првиот прозорец од втората рунда на претквалификации за Евробаскет 2025.
 
Ждребот посака да нашата репрезентација е сместена во групата „Д“, заедно со репрезентациите на Данска, Словачка и Норвешка. Првите натпревари од оваа фаза се закажни за крајот на месец август односно 25. август кога ќе и гостуваме на Данска и 28. август кога ќе ја Аселекцијата на Словачка.
 
На списокот има 24 кошаркари, нема странец, а не него се Андреј Јакимовски и Ненад Димитријевиќ.
 
ПОШИРОК СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ
 
1. Бобан Стајиќ - Пелистер
2. Кристијан Николов - Торку Коњаспор
3. Андреј Магдевски - МЗТ Скопје Аеродром
4. Војдан Стојановски - МЗТ Скопје Аеродром
5. Дамјан Робев - МЗТ Скопје Аеродром
6. Адем Мекиќ - МЗТ Скопје Аеродром
7. Андреј Јакимовски - НЦАА Вашингтон Стејт Јуниверзити
8. Марко Миловановиќ - Кремона Баскет
9. Виктор Ефремовски - Гостивар
10. Ненад Димитријевиќ - Валенсија
11. Лука Савиќевиќ - Истерн Мичиген Јуниверзити
12. Андреј Митревски - Феникс 2010
13. Виктор Ташовски - ТФТ Скопје
14. Бојан Крстевски - МЗТ Скопје Аеродром
15. Љубомир Младеновски - Пелистер
16. Теодор Симиќ - Barcelona
17. Амар Хот - МЗТ Скопје Аеродром
18. Стојан Ѓуроски - Пелистер
19. Гоце Петрушевски - Честистика Сан Серево
20. Димитар Пандев - Индијана Унив Пурдуе Унив Индијанаполис
21. Ваљмир Какруки - Работнички
22. Андреј Маслинко - ТФТ Скопје
23. Филип Бакоч - Навико Академија ФМП
24. Резарт Мемед - Аурора Баскет Џеси СДА АРЛ

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе