Познат е распоредот за новата кошаркарска сезона

Новата сезона во најдобрата македонска кошаркарска лига ќе почне со дуел меѓу главните конкуренти за титулата, Пелистер и МЗТ Скопје. 

Новата сезона во Првата кошаркарска лига започнува на 2. октомври. Ова се двојките од првото коло:
 
МЗТ Скопје Уни Банка – Работнички
Еуро Никел 2005 – Гостивар
Пелистер – МЗТ Скопје Аеродром
Куманово 2009 – Ангели
Феникс 2010 – Нaвико Академија ФМП
Кожув - ТФТ
 
Втората лига започнува на 9. октомври, а ова се двојките за првото коло:
 
Хераклеа – Чаир 2030
Вардар – Тетекс ТТК
Медика Карта – Баскет КАМ
Шкупи – Охрид
Борец Баскет – Партизан Водно Санс
Струмица – Црн Дрим

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе