Почина кошаркарската легенда, Борислав Станковиќ

На 95-годишна возраст почина Борислав Станковиќ, југословенската кошаркарска легенда и поранешен генерален секретар на ФИБА. 

Почина еден од најголемите „виновници“ за модерната кошарка во Југославија, Борислав Станковиќ.
 
Тој е роден во Бихаќ, БиХ, како кошаркар настапувал за Црвена звезда, Железничар и Партизан, беше член на југословенската репрезентација и го постигна првиот кош на светските првенства.
 
Работеше и како тренер, ги предводеше екипите на италијанскиот Канту и ОКК Београд. Потоа стана функционер во ФИБА од 1976 до 2002, каде беше и Генерален секретар. Во 1993 година, со неговиот потпис, нашата кошаркарска федерација беше примена како членка на ФИБА.
 
Станковиќ беше еден од најзаслужните за професионалците од НБА да се појават на Олимписките игри, момент кој за прв пат се случи во 1992 година на Игрите во Барселона.
 
Во 1991 година беше примен во куќата на славните во ФИБА.
 

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе