Евролига

Партизан по осум години се враќа во Евролигата

Србија во следната сезона ќе има два претставници во Евролигата, покрај Црвена звезда, место ќе има и за Партизан, оваа информација официјално треба да биде потврдена во четврток. 

Покрај Партизан, дополнително место добива и Валенсија, овие две екипи се единствените кои се пријавиле за пополнување на местата од ЦСКА Москва и Зенит.
 
Поради војната во Украина, руските екипи нема да играат во Евролигата, па нивното место ќе го заземат екипите на Партизан и Валенсија.
 
Тоа значи дека Партизан и Црвена звезда покрај дуелите во АБА лига и српките натпреварување, следната сезона ќе имаат дуел и во Евролигата.
 
За нас посебно добра вест е играњето на Валенсија во Евролигата бидејќи нејзин член е македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ.
 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе