Квалификации за ЕП 2022

Одложен мечот меѓу Македонија и Италија, тројца играчи од нашата репрезентација се позитивни на ковид-19

Натпреварот меѓу Македонија и Италија од квалификациите за ЕП 2022 кој требаше да се одигра денеска, е одложен поради тоа што тројца наши кошаркари имаат коронавирус и цела репрезентација треба да оди во изолација. 

Љубомир Младеновски, Бојан Трајковски и Џејкоб Вајли се позитивни на ковид-19, поради тоа целата репрезентација на Македонија ќе треба повторно да биде тестирана.
 
Откако ќе бидат добиени резултатите ФИБА ќе реши дали мечот ќе може да се одигра утре во Талин или ќе биде одлижен за во некој друг термин. Задутре треба да играме и со Естонија.
 
„Следејќи го Протоколот Ковид-19 за официјалните натпреварувања на ФИБА во националните тимови и клубовите и советите на нејзината медицинска комисија, ФИБА одлучи да го одложи натпреварот Италија - Северна Македонија, за квалификациите за ФИБА ЕвроБаскет 2022 што требаше да се одржи денес во Талин, Естонија.
 
Одлуката беше донесена откако тројца членови на делегацијата од Македонија беа позитивни на КОВИД-19, при што примарното внимание беше на здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и службениците.
 
Остатокот од делегацијата е ставен во изолација.
 
Дополнително ќе се изврши ново тестирање на тимската делегација на Македонија за понатамошна медицинска проценка и одлуки, вклучително и можно презакажување на натпреварот за време на овој ноемвриски прозорец.
 
ФИБА ќе продолжи да ја следи ситуацијата со КОВИД-19 и да ги соопштува сите дополнителни ажурирања во врска со нејзините натпреварувања доколку е потребно“, стои во соопштението на Кошаркарската федерација на Македонија.

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе