АБА ЛИГА

Нов пораз на МЗТ Скопје, македонскиот шампион останува закован на дното

МЗТ Скопје со 87:79 загуби на гостувањето кај Цибона, македонскиот шампион никако да се разбуди, останува на дното во АБА лигата со големи шанси да испадне од неа.

Ништо ново кога е во прашање македонскиот тим. Аеродромци на почетокот од сезоната тргнаа со големи амбиции, но ја играат најлошата сезона во регионалното натпреварување.

Цибона одлично го отвори мечот и ја доби првата четвртина со 21:14, МЗТ Скопје успеа да се врати во вториот период, па на полувремето се замина со 43:41 за домаќинот.

Мечот беше решен во третиот период кога Цибона направи голема предност и во последниот период само успешно го приведе мечот до крајот за конечни 87:79.

Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Дреновац со 27 поени, Клоф постигна 16, Скот 12.

Со само четири победи од 17 меча, МЗТ Скопје е убедливо најслабата екипа на јадранот.

Нашите умни, работливи и чесни граѓани заслужуваат да имаат излез на „море" што се нарекува светски пазар.

Како што транспортниот систем ја дефинира структурата на урбаното „ткиво", така половата поделба ја дефинира структурата на општеството.

Киев не може да дозволи, ниту од морална, ни од правна гледна точка, нејзини претпријатија да бидат конфискувани.