Суперкуп „Драган Василов - Цевка“

МЗТ Скопје по петти пат го освои Суперкупот на Македонија

МЗТ Скопје со 100-82 го победи ТФТ и го освои Суперкупот на Македонија кој втора година го носи името „Драган Василов - Цевка“. 

МЗТ Скопје ја оправда улогата на фаворит го победи ТФТ и по петти пат го освои Суперкупот на Македонија.
 
Тимот од Аеродром имаше одлично отворање на мечот, уште во првата четвртина направи 15 поени разлика, 29-14. Вториот период беше изедначен, но ТФТ само за два поени успеа да намали, на одморот се замина со 47-34.
 
Во вториот дел ТФТ влезе многу посериозно, на два и пол минути до крајот дојде на само -5, но потоа следуваше шоу на МЗТ Скопје по кое на крајот славеа со убедливи 100-82.
 
Мицовиќ со 27 поени беше најдобар, Кофеј и Дамјан Стојановски постигнаа по 18 поени, двоцифрен беше и Војдан со 11 поени. Во составот на ТФТ, Андерсон постигна 20 поени, Николов 19.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе