АБА лига

МЗТ Скопје одличен против Мега, втора победа во АБА лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје имаа одлична тимска претстава во СЦ „Јане Сандански“ и со 94-82 ја совладаа екипата на Мега МИС, ова беше втор триумф на аеродромци во АБА лигата оваа сезона. 

По трите порази по ред, МЗТ Скопје се израдува на триумф во јадранската лига, македонскиот тим одигра одличен тимски меч, дури седум кошаркари имаа двоцифрен број на поени.
 
Мега водеше во најголемиот дел од првата четвртина, но МЗТ Скопје го сврте резултатот и дојде до предност. Голема и неизвесна беше борбата во вторите десет минути, на одморот се замина со предност на македонскиот тим од 40-38.
 
До крајот на мечот МЗТ Скопје го држеше водството, аеродромци особено беа одлични во финишот кога им одеше буквално сè. Конечниот резултат беше 94-82.
 
Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Ајви со 15 поени, Кефи постигна 14, Војдан Стојановски реализираше 12, по 11 имаа Буршаќ и Дамјан Стојановски, а двоцифрени со 10 поени беа Крстевски и Мичовиќ. Во тимот на Мега МИС, најдобри беа Бранковиќ и Ѓуришиќ со по 18 поени.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе