„ШТРКОВИТЕ“ ЌЕ ИМААТ ДВЕ „МЕЧ ТОПКИ“

МЗТ поведе со 2-1, „Штрковите“ на чекор до нова титула

МЗТ Скопје одново славеше пред своите фанови и со 2-1 поведе во финалната серија против Карпош Соколи

„Штрковите“ ја искористија предноста на домашен терен за да стигнат до победа од 86-80 над Карпош Соколи.

Со овој триумф, МЗТ Скопје поведе со 2-1 во финалната серија, и сега е на чекор до нова титула.

Домаќините одлично го започнаа натпреварот, првата четвртина ја добија со 21-16, а на пауза заминаа со +10 (44-34).

МЗТ Скопје убавата предноста ја одржуваше и во третата четвртина, но во завршните 10 минути дојде до мал пад во играта, па Карпош Соколи дојде на само -3 во финишот.

Сепак, „Штрковите“ останаа смирени во последната минута, и на крајот славеа со 86-80.

Прв стрелец кај МЗТ беше Темес со 22 поени, Клоф постигна 21 поен, а Дреновац 20.

Пери со 24 поени беше најдобар поединец кај Карпош Соколи, а Марва забележа 20.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе