НБА

Мемфис урна голем рекорд, ја победи Оклахома со 73 разлика (ВИДЕО)

Мемфис ја победи Оклахома со неверојатни 152-79 и стана првиот тим во историјата на НБА кој триумфирал со повеќе од 70 поени разлика. 

Мемфис го избриша паркетот со Оклахома, неверојатна победа која ќе остане запишана во историјата на НБА.
 
Победата од 73 разлика е највисоката досега. Претходниот рекорд го држеше Кливленд кој во 1991 година го победи Мајами со 68 разлика, 148-80.
 
Мемфис урнаа уште еден рекорд, најмногу постигнати поени на еден натпревар, 152. Претходниот рекорд беше на Голден стејт, 144 во 2007 година.
 
Интересно, иако постигнаа 152 поени, ниту еден кошаркар немаше над 30 поени. Тоа беше фантастична тимска игра. Најефикасен беше Џексон со 27 поени, дури девет кошаркари имаа двоцифрен број на поени и буквално сите се запишаа во листата на поентери.
 
 
Резултати:
 
Њујорк - Чикаго 115:119
Торонто - Милвоки 97:93
Мемфис - Оклахома 152:79
Феникс - Детроит 114:103
Портланд - Сан Антонио 83:114

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе