НБА

Мемфис победи во Минесота за пласман во следната рунда од плеј-офот (ВИДЕО)

Мемфис гризлис е последниот патник во следната рунда од плеј-офот откако со 114-106 ја победи Минесота на нејзин терен и ја доби серијата со 4-2.

Победата беше обезбедена благодарение на брилијантната игра во последната четвртина во која Мемфис постигна 40 поени, а Минесота 22. 

Најдобар во составот на Минесота беше Едвардс со 30 поени, Мекданиелс постигна 24, главната ѕвезда во тимот Џа Морант даде 17 поени, имаше 11 асистенции и осум скокови. Кај Мемфис, Бејн и Брукс постигнаа по 23. 

Двојките за конференциските полуфиналиња: 

Исток:

Мајами - Филаделфија

Бостон - Милвоки

 Запад:

Феникс - Далас

Мемфис - Голден стејт

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе