НБА

Мемфис без Морент го прегази Голден стејт со 39 поени разлика (ВИДЕО)

Мемфис одигра фантастична партија, го победи Голден стејт со 134-95 и намали на 3-2 во серијата, Бостон во финишот испушти победа против Милвоки кој славеше со 110-107. 

Главната ѕвезда на Мемфис, Џа Морент поради повреда е надвор од стројот, но без него не само што го победија Голден стејт, туку и го понижија.
 
Славеа со неверојатни 39 разлика, 134-95. Одиграа тимски, дури тројца кошаркари на Мемфис имаа по 21 поен, Бејн, Џексон и Џонс. Најдобар кај Голден стеј беше Томпсон со 19 поени, Кари реализираше 14.
 
Но и покрај овој пораз, Голден стејт останува фаворит за пласман во конференциското финале, а до него може да дојде веќе на следниот меч кој го игра на свој терен.
 
 
Бостон водеше во текот на целиот меч против Милвоки, во текот на последната четвртина имаа и 12 поени предност и успеаа да ги прокоцкаат. Гостите подобро се снајдоа во финишот и дојдоа до победа од 110-107.
 
Адетокумбо постигна 40 поени, имаше и 11 скокови. Најдобар кај Бостон беше Тејтум со 34 поени.
 
Милвоки ја врати предноста и веќе во следниот меч на свој терен може да го елиминира Бостон.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Милвоки 107:110 (2-3)
Мемфис - Голден стејт 134:95 (2-3)

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе