Квалификации за СП 2023

Македонија се падна во група со светскиот шампион Шпанија

Македонската кошаркарска репрезентација ги доби противниците во квалифкакциите за Светското првенство 2023 година во Индонезија, Јапонија и Филипини. 

На денешната ждрепка Македонија се падна во групата Г заедно со селекциите на Грузија, Шпанија и Украина.
 
Пласман во втората квалификациска фаза обезбедуваат трите најдобри селекции во групата, што значи дека треба да бидеме подобри од Грузија или Украина со оглед на тоа дека Шпанија е апсолутен фаворит.
 
 
Од сегашните осум групи во втората фаза ќе се формираат четири групи од по шест репрезентации. Бодовите ќе се пренесуваат, па секој натпревар ќе биде важен.
 
Првата „етапа“ од квалификациите за Светскиот Куп 2023, ќе се игра во три „прозорци“.
 
И тоа од 21. до 30. ноември 2021, од 21. февруари до 1. март 2022 и од 27 јуни до 5 јули 2022 година.
 
КВАЛИФИКАЦИСКИ ГРУПИ
 
ГРУПА А: Србија, Летонија, Белгија, Словачка;  
 
ГРУПА Б: Грција, Турција, Велика Британија, Белорусија
 
ГРУПА Ц: Словенија, Хрватска, Финска, Шведска;
 
ГРУПА Д: Германија, Полска, Израел, Естонија;
 
ГРУПА Е: Франција, Црна Гора, Унгарија, Португалија;
 
ГРУПА Ф: Литванија, Чешка, БиХ, Бугарија;
 
ГРУПА Г: Шпанија, Украина, Грузија, МАКЕДОНИЈА;
 
ГРУПА Х: Италија, Русија, Холандија, Исланд;
 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе