Претквалификации за СП 2023

Македонија ѝ направи услуга на Словачка, но ја оствари целта

Македонската кошаркарска репрезентација со висок пораз од Словачка од 72-88 ги заврши претквалификациите но ја оствари целта, се пласиравме во квалификациите за СП 2023. 

На Словачка ѝ требаше победа од 16 поени разлика за да ја помине Швајцарија на табелата и да го освои второто место, токму тоа и се случи на денешниот натпревар. 
 
Ние не смеевме да си дозволме пораз од 28 или повеќе разлика, па тешкиот пораз не беше и кобен за Македонија, целта е остварена.
 
Словачка ги доби сите четвртини, во последниот период двапат имаа водство и од 20 поени разлика, но во финишот успеавме да се совземеме и да не дозволиме да ни се случи сенационална елиминација.
 
Николов го одигра својот најдобар натпревар на овој турнир, постигна 17 поени, Мекиќ реализираше 16, Крстевски 15, а двоцифрен беше и Вајли со 14. Кај Словачка доминираа Фушек и Бродзиански, првиот постигна 23 поени, вториот 17.
 
Сите три селекции освоија по шест бодови, но поради подобрата кош разлика, Македонија и Словачка одат во квалификациите за СП 2023, Швајцарија може да жали, можеби тие не очекуваа ваков расплет на денешниот натпревар, но се случи најлошото сценарио за нив.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе