НБА

Мајами не се предава, нова победа над Лејкерс (ВИДЕО)

Мајами го победи Лејкерс со 111:108 и намали на 3-2 во финалната серија, Џими Батлер имаше нова извонредна партија постигнувајќи трипл-дабл. 

Фановите на Лос Анџелес Лејкерс ноќеска ја чекаа новата НБА титула, но ќе почекаат уште некое време, Мајами Хит не се дава, одиграа одличен меч и дојдоа до втора победа.
 
Натпреварот беше тесен, Мајами најчесто водеше, но Лејкерс не беше далеку, во последниот период езерџиите дојдоа и до водство но го испуштија, но во исклучително драматичната завршница Мајами го доби мечот со 111:108.
 
Џими Батлер одигра уште една маестрална партија, постигна 35 поени, имаше 12 скока и 11 асистенции, Робинсон реализираше 26 поени.
 
Леброн Џејмс беше најефикасен, постигна 40 поени, имаше и 13 скокови, одличен беше и Дејвис со 28 поени и 12 скокови, но тоа не беше доволно за победа.
 

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе