НБА

Мајами ќе игра во финалето на истокот, Далас и Дончиќ обезбедија мајсторка со Феникс (ВИДЕО)

Мајами со 99-90 победи на гостувањето кај Филаделфија и со 4-2 ја заврши серијата за пласман во финалето на источната конференција, Далас со убедливи 113-86 го совлада Феникс и се избори за мајсторка. 

Мајами е првиот патник во конференциските финалиња откако со 4-2 ја доби пресметката со Филаделфија. Синоќа одиграа одличен меч и славеа со 99-90.
 
Најдобар во победничкиот тим беше Батлер со 32 поени, кај Филаделфија Ембид и Максеј постигнаа по 20.
 
 
Далас со убедливи 113-86 го победи Феникс и израмни на 3-3. Решавачкиот меч ќе го игра на теренот на противникот.
 
Лука Дончиќ беше најдобар на теренот со 33 поени, 11 скокови и осум асистенции. Во составот на Феникс, Ајтон постигна 21 поен, имаше и 11 скокови.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Мајами 90:99 (2-4)
Далас - Феникс 113:86 (3-3)

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе