Квалификации за СП

Лошо второ полувреме, Македонија загуби од Украина во Киев

Македонската кошаркарска репрезентација покажа две лица на мечот во Киев, игравме одлично во првиот дел и многу лошо во второто полувреме поради што загубивме со убедливи 78-61. 

Втор меч во квалификациите за СП и втор убедлив пораз на Македонија. Во поголем дел од денешниот меч не изгледаше дека натпреварот ќе има таков крај, но Украина нè потпи во последниот период и на крајот домаќините победија со 17 поени разлика.
 
Во првото полувреме постојано водевме, имвме и осум поени предност (23-31), но по одморот почнавме да тонеме. Украина првото водство го имаше по неколку минути во третата четвртина и отогаш се беше во нивен знак.
 
Во последниот период одигравме катастрофална одбрани, за десет минути примивме дури 29 поени и на крајот загубивме со убедливи 78-61.
 
Во нашата репрезентација најфеикасен беше Крстевски со 14 поени, Вајли постигна 12, двоцифрен беше и Мекиќ со 10. Кај Украина најдобар беше Пустови со 18 поени.
 
Следните квалификациски натпревари на Македонија при крајот на февруари.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе