Квалификации за СП

Лошо второ полувреме, Македонија загуби од Украина во Киев

Македонската кошаркарска репрезентација покажа две лица на мечот во Киев, игравме одлично во првиот дел и многу лошо во второто полувреме поради што загубивме со убедливи 78-61. 

Втор меч во квалификациите за СП и втор убедлив пораз на Македонија. Во поголем дел од денешниот меч не изгледаше дека натпреварот ќе има таков крај, но Украина нè потпи во последниот период и на крајот домаќините победија со 17 поени разлика.
 
Во првото полувреме постојано водевме, имвме и осум поени предност (23-31), но по одморот почнавме да тонеме. Украина првото водство го имаше по неколку минути во третата четвртина и отогаш се беше во нивен знак.
 
Во последниот период одигравме катастрофална одбрани, за десет минути примивме дури 29 поени и на крајот загубивме со убедливи 78-61.
 
Во нашата репрезентација најфеикасен беше Крстевски со 14 поени, Вајли постигна 12, двоцифрен беше и Мекиќ со 10. Кај Украина најдобар беше Пустови со 18 поени.
 
Следните квалификациски натпревари на Македонија при крајот на февруари.

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе