АБА 2 лига

Лош меч за МЗТ Скопје, убедлив пораз од Рогашка

По победата во првото коло против Младост Земун, МЗТ Скопје го загуби вториот меч на турнирот во Златибор и тоа убедливо беше поразен од Рогашка со 64-80. 

МЗТ Скопје добро влезе во мечот, имаше водство од 10-5, но тука застана, следуваше серија од 10 нула на Рогашка, го свртеа мечот и го контролираа резултатот до самиот крај. На полувремето противникот водеше со 45-29, на крајот мечот го доби со 80-64.
 
Најефикасни во составот на МЗТ Скопје беа Дамјан Стојановски  Хуан Дејвис со по 12 поени, Вар и Мекииќ реалаизираа по 10.
 
Следниот настап на МЗТ Скопје во АБА 2 лигата е на турнирот во Осјек кој се игра на почетокот од следниот месец.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе