НБА

Лејкерс поведе со 2-0 против Мајами, повеќе од половина од поените за езерџиите ги постигнаа Леброн и Дејвис (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс го победи Мајами со 124:114 и поведе со 2-0 во финалната серија, уште една одлична партија имаа Леброн Џејмс и Ентони Дејвис. 

Мајами за овој дуел не можеше да смета на двајца од своите најдобри играчи, Бем Адебајо и Горан Драгиќ поради повреди го пропуштија овој меч, тоа само ја олесни задачата на Лејкерс.
 
Лејкерс водеше во теко на целиот меч, во голем дел предноста беше двоцифрена, неколку пати таа изнесуваше највисоки 18 поени разлика. Конечниот резултат беше 124:114.
 
Леброн Џејмс и Ентони Дејвис заедно постигнаа 65 поени. Леброн реализираше 33, Дејвис 32. Во составот на Мајами, Батлер беше најефикасен со 25 поени, имаше и 13 асистенции.
 

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе