НБА

Лејкерс по пауза од 10 години ќе игра во финалето на западот! (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс со 119:96 го победи Хјустон и со 4-1 во полуфиналната серија се пласираше во конференциското финале каде што ќе игра за прв пат после десет години. 

Лејкерс одигра доминантен меч против Хјустон кој немаше сили да му парира на фаворитот. Езерџиите водеа буквално во текот на целиот меч, а на почетокот од последниот период имаа и 30 поени прадност. Конечниот резултат гласеше 119:96.
 
Леброн Џејмс со 29 поени, 11 скокови и седум асистенции беше најдобар Кај Лејкерс, во составот на Хјустон Харден имаше 30 поени.
 
Лејкерс во финалето на западот го чека подобриот од пресметката меѓу Лос Анџелес Клиперс и Денвер.
 

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе