НБА

Лејкерс моќно тргна во големото финале, убедлива победа во првиот меч над Мајами (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс со 116:98 го победи Мајами Хит во првиот натпревар од финалната серија, триумфот можеше да биде и многу поубедлив. 

Кошаркарите на Лејкерс покажаа дека се фаворити во финалната пресметка против Мајами откако моќно го совладаа противникот.
 
Мајами одлично го почна мечот, имаше водство од 25:12 но тоа брзо почна да се топи, не само што Лејкерс го свртеа натпреварот туку во третата четвртина неколку пати водеа и со 30 поени разлика.
 
Откако беше јасно кој ќе биде победникот, Лејкерс влегоа во опуштена завршница и му дозволија на противникот да намали, конечниот резултат беше 116:98.
 
На Леброн Џејмс му фалеше една асистенција за трипл-дабл, имаше 25 поени, 13 скокови и девет асистенции, Ентони Дејвис беше најефикасен со 34 поени. Во составот на Мајами, Батлер постигна 23 поени, Адебајо уфрли само осум, Драгиќ беше уште полош, постигна шест.
 

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе