НБА

Лејкерс ја освои 17-та НБА титула, Леброн ја заврши сезоната со трипл-дабл (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс со 106:93 го победи Мајами Хит во шестиот натпревар од финалната серија и со 4-2 стана нов НБА шампион, трофеј кој во историјата го освојуваат по 17. пат. 

Леброн Џејмс со трипл-дабл го предводеше Лејкерс до нова победа над Мајами која овој пат значеше и шампионска титула. Тој беше прогласен и за МВП на финалето.
 
Во овој меч Лејкерс буквално го растури Мајами кој не водеше во ниту еден момент од натпреварот. Во текот на третата четвртина имаа предност и од неверојатни 36 поени разлика 82:46, во финишот се опуштија и му дозволија на противникот да дојде до пристоен пораз 106:93.
 
Леброн Џејмс беше најдобриот на паркетот со 28 поени, 14 скокови и 10 асистенции, Рондо беше одличен со 19 поени, исто колку што имаше и Дејвис кој запиша и 15 скокови.
 
Во тимот на Мајами најдобар беше Адебајо со 25 поени и 10 скокови, конечно се врати и Драгиќ кој одигра 18 минути за кои реализираше пет поени, исто толку скокови и две асистенции.
 
Ова е 17-та титула на Лејкерс со што се издначија со Бостон во најмногу освоени трофеи во историјата на НБА.
 
 

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе