Евробаскет 2022

Италија имаше добиен меч, но победата им се лизна низ раце, Франција оди во полуфинале

Франција ја победи Италија со 93-85 во натпревар со продолжение, Италијаните во регуларниот тек пропуштија голема шанса за триумф. 

Франција е третиот патник во полуфиналето на Евробаскетот откако во крајно неизвесен меч ја совлада Италија со 93-85.
 
На 2 минути и 16 секунди до крајот Италија имаше водство од 75-68, во тие моменти сите ги гледаа Италијаните во полуфинале, но работите се променија.
 
До крајот на регуларниот тек Италија даде само два поени, а Франција девет, па мечот заврши со 77-77 по што се играше продолжение во кое Французите беа подобри и на крајот славеа и убедлива победа од осум поени разлика.
 
Ертел постигна 20 поени за Франција, Гобер 19 поени и 14 скокови. Во составот на Италија, Фонтекио постигна 21 поен.
 
Во полуфиналето тие ќе играат со подобриот од мечот меѓу Словенија и Полска.
 

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе