АБА 2 лига

И МЗТ Скопје тргна со пораз во втората АБА лига, во неизвесен меч загубија од Подгорица

Во првото коло од АБА 2 лигата, црногорските екипи беа подобри од македонските, денеска МЗТ Скопје загуби од Подгорица со 74:72. 

МЗТ Скопје како и Работнички, новата сезона во АБА 2 лигата ја стартуваше со пораз, за разлика од својот ривал, аеродромци беа рамноправен противник на Погорица.
 
Натпреварот беше изедначен во целиот тек, најголемото водство на мечот го имаше МЗТ Скопје кога поведе со седум поени разлика во третиот период 45:38.
 
Македонскиот тим со водство од пет поени влезе во последниот период но не успеа да го сочува. Во драматична завршница на крајот Подгорица победи со два поени разлика, 74:72.
 
Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Бојиќ со 24 поени, Гочер постигна 21, а двоцифрен беше и Гарвет кој реализираше 14. Во составот на Подгорица, Мушиќ постигна 23.
 
Во второто коло МЗТ Скопје игра против Сутијеска, а Работнички со Подгорица. Двата меча се играат во четврток.

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе