НБА

Голден стејт убедливо ја доби првата битка со Далас (ВИДЕО)

Голден стејт со 112-87 го совлада Далас во првиот меч од конференциското финале на западот, Кари беше подобар од Дончиќ. 

Кошаркарите на Голден стејт не му дозволија на Лука Дончиќ да се „размавне“ и лесно го скротија Далас во првиот натпревар.
 
Словенецот беше најдобар во својот тим, но со учинок послаб од неговиот просек. Тој постигна 20 поени, имаше седум скокови и четири асистенции. 
 
Најдобар кај Голден стејт беше Стеф Кари со 21 поен и 12 скокови, Вигинс постигна 19 поени.
 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе