НБА

Голден стејт убедливо ја доби првата битка со Далас (ВИДЕО)

Голден стејт со 112-87 го совлада Далас во првиот меч од конференциското финале на западот, Кари беше подобар од Дончиќ. 

Кошаркарите на Голден стејт не му дозволија на Лука Дончиќ да се „размавне“ и лесно го скротија Далас во првиот натпревар.
 
Словенецот беше најдобар во својот тим, но со учинок послаб од неговиот просек. Тој постигна 20 поени, имаше седум скокови и четири асистенции. 
 
Најдобар кај Голден стејт беше Стеф Кари со 21 поен и 12 скокови, Вигинс постигна 19 поени.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе