НБА

Голден стејт го освои западот и се пласира во големото НБА финале (ВИДЕО)

Голден стејт со 120-110 го победи Далас и со 4-1 стана шампион на западот и  се пласираше во големото НБА финале. 

Голден стејт лесно ја доби финалната серија во западната конференција со Далас, загуби само еднаш и на убедлив начин избори место во главното финале.
 
Ноќеска мечот го решија во првото полувреме кое го добија со 69-52. До крајот на мечот само рутински ја одржаа предноста.
 
Клеј Томпсон беше фантастичен, постигна 32 поени, од кои осум тројки, во составот на Далас, Лука Дончиќ реализираше 28 поени.
 
 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе