Евробаскет 2022

Франција ја декласираше Полска со 41 поен разлика и се пласираше во финале на Евробаскетот

Франција по девет години ќе се бори за злато на Евробаскетот откако вечерва ја декласираше Полска со убедливи 95-54.

Полска во четвртфиналето ја изненади Словенија, но вечерва немаше сили за ново чудо.

Избраниците на Игор Миличиќ потфрлија во нападот во првото плувреме, успеаја да реализираат само 18 поени, па Франција уште на полувремето имаше предност од 16 поени (34-18).

Полска заигра за нијанса подобро во продолжението од мечот, но и Франција одигра на високо ниво, па предноста само продолжуваше да расте и на крајот „триколорите“ славеа со убедливи 95-54.

ЈУбуселе со 22 поени беше најдобар поединец на мечот и ја предводеше Франција до прво финале по девет години.

Во репрезентацијата на Полска ниту еден играч на забележа двоцифрен учинок, Слотер со 9 поени беше најпрецизен.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе