НБА

Филаделфија победува и без Ембид и Харден (ВИДЕО)

Филаделфија и покрај тоа што играше без своите главни ѕвезди, Џоел Ембид и Џејмс Харден, го совлада Бруклин со 115-106, на Јокиќ му фалеше само скок за трипл-дабл, но Денвер дома загуби од Детроит со 108-110, Ентони Дејвис не можеше сам против Феникс, нов пораз на Лејкерс.

Филаделфија во последно време ја крена формата, синоќа не можеа да сметаат на своите главни играчи Ембид и Харден кој беа отсутни поради повреди, но и покрај тоа дојдоа до триумф. Го победија Бруклин со 115-106.
 
Тоби Харис со 24 поени беше најфеикасен во составот на Филаделфија, Мелтон постигна 22, одличен беше и Рид со 19 поени и 10 скокови. Кај Бруклин најдобар беше Ирвинг со 23 поени.
 
 
Денвер на свој терен загуби од слабиот Детроит со 108-110. На Никола Јокиќ му недостасуваше скок за трипл-дабл, натпреварот го заврши со 31 поен, 10 асистенции и девет скока. Најдобар во составот на Детроит беше Богдановиќ со 22 поени, имаше и девет скока.
 
 
Лос Анџелес Лејкерс со пораз од 115-105 се враќа од гостувањето кај Феникс. Ентони Дејвис имаше фантастична партија со 37 поени и 21 скок, но тоа не беше доволно за триумф. Букер и Бриџис со по 25 поени го предводеа Феникс до победата.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Бруклин 115:106
Мемфис - Сакраменто 109:113
Денвер - Детроит 108:110
Феникс - ЛА Лејкерс 115:105
 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе