ЕВРОЛИГА

Фенербахче и Антиќ и по втор пат се радуваа во Атина

Фенербахче е на чекор до фајнл-фор турнирот во Евролигата откако го доби и вториот меч против Панатенаикос на гостински терен, овој пат славеше со 80:75.

Фенербахче и Перо Антиќ се многу блиску до пласман на фајнл-фор турнирот кој ќе се одржи во Истанбул, денеска и по втор пат се радуваа на победа против Панатенаикос.

Панатенаикос добро го почна натпреварот, направи предност од 16:6, но Фенербахче брзо се врати и на полувремето имаше предност од 45:43.

И во второто полувреме Панатенаикос имаше водство, но финишот му припадна на турскиот тим кој на крајот славеше со 80:75.

Перо Антиќ на паркетот помина нешто повеќе од осум минути за кои постигна три поени, имаше и два скока. Најефикасен во составот на Фенербахче беше Богдановиќ  со 25 поени, Удох постигна 22.

Сега серијата се сели во Истанбул, на Фенербахче му е потребна уште една победа за да се пласира на фајнл-фор турнирот.

Доколку и се избере влада на РМ без формално определен мандатор Уставниот суд на РМ нема да има правна можност за никаква интервенција.

Таквата федерализација, како што нѐ учи балканското искуство е само преодна фаза која води кон распад на земјата.

Во Македонија мора да се случи мирен премин на власта. Така мора да биде и по изборите од 2016 година. Во спротивно, земјата ќе се третира како „пиратска“ или како „разбојничка“ држава.