Големо признание за македонскиот тренер

Емил Рајковиќ е нов тренер на ЦСКА Москва

Македонскиот стратег, Емил Рајковиќ стана тренер на рускиот кошаркарски гигант ЦСКА Москва, тој потпиша двегодишен договор. 

Емил Рајковиќ е нов тренер на ЦСКА Москва. Ова е историски момент за македонската кошарка бидејќи тој е првиот Македонец кој седнал на клупата на толку голем клуб.
 
ЦСКА Москва е осумкратен шампион на Европа, има преку 50 титули во поранешна СССР и Русија и десет победи во регионалната ВТБ лига.
 
Минатата сезона Рајковиќ беше тренер на рускиот тим Автодор, а претходно две години беше во Астана од Казахстан. Двете екипи настапуваат во ВТБ лигата и токму таму нашиот тренер падна во очите на ЦСКА Москва.
 
Поради суспензијата на руските екипи, Емил Рајковиќ во својата прва сезона како тренер на ЦСКА Москва нема да игра во Евролигата.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by CSKA Moscow (@cskabasket)

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе