ЕВРОЛИГАТА ЌЕ ДОБИЕ НОВ ШАМПИОН

Драма на првиот натпревар на фајнал-форот, Олимпијакос во финале

Олимпијакос во драматичен финиш го изненади шампионот ЦСКА Москва со 78-82 и се пласираше во финале на Евролигата

Олимпијакос е првиот финалист на фајл-фор турнирот во Истанбул, екипата од Грција вечерва ја изненади ЦСКА Москва.

Во драматичен финиш, Олимпијакос славеше со 78-82 над шампионот и му ја симна круната на тимот од Русија.

ЦСКА Москва добро го започна натпреварот, првата четвртина ја доби со 18-12 а на пауза замина со +7 (40-33).

Кон финишот на третата четвртина, ЦСКА Москва имаше и предност од 10 поени (64-54), но гостите не се предадоа и со тројките на Авраванис и Манцарис стигнаа до -4.

Во завршните 10 минути на сцена стапи Спанулис, неговиот шут проработе кога беше најпотребно.

Со неверојатна тројка, Спанулс донесе предност од 73-74, на нешто помалку од две минути, а потоа намести и „цепелин“ за Брих.

На ова одговори Теодосиќ со тројка за 76-76, но на спротивната страна во иста мера врати Грин за 76-79 на 42 секунди до крајот.

Во драматичен финиш со многу фаули и прекини, Теодосиќ избрза со еден шут на десетина секунди до крајот, па Олимпијакос славеше со 78-82.

Кај победникот, Принтезис, Спанулис и Папаниколау имаа по 14 поени, а во редовите на ЦСКА Москва најдобар поединец беше Теодосиќ со 23 поени.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе