НБА

Дончиќ се врати, Далас ја победи Оклахома, 50 поени на Браун во триумф на Бостон (ВИДЕО)

Лука Дончиќ се врати со дабл-дабл учинок, Далас со 95:86 победи на гостувањето кај Оклахома, Џејлен Браун реализираше за него рекордни 50 поени во триумф на Бостон над Орландо од 116-111. 

По подолга пауза поради повреда, Лука Дончиќ им се врати на натпреварите, одигра 31 минута, постигна 14 поени, имаше 10 асистенции и девет скока.
 
Неговиот тим победи на гостувањето кај Оклахома со 95-86, а поефикасни од Дончиќ во составот на Далас беа Крис и Хардавеј со по 15 поени. Најдобар на теренот беше Гидеј од Оклахома кој реализираше трипл-дабл со 17 поени, 13 скокови и 14 асистенции.
 
 
Џејлен Браун го предводеше Бостон до победа над Орландо од 116-111 остварена по продолжение. Тој постигна 50 поени, а имаше и 11 скокови. Најдобар во составот на Орландо беше Рос со 33 поени.
 
 
Резултати:
 
Торонто - Њујорк 120:105
Бостон - Орландо 116:111
Кливленд - Индијана 108:104
Сакраменто - Мајами 115:113
Шарлот - Феникс 99:133
Оклахома - Далас 86:95
ЛА Лејкерс - Минесота 108:103

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе