НБА

Дончиќ не можеше сам, постигна 45 поени, но Далас загуби (ВИДЕО)

Феникс со 121-114 го доби првиот меч против Далас во кој Лука Дончиќ беше најдобар на теренот, но немаше поддршка од своите соиграчи, серијата со триумф ја отвори и Мајами кој со 106-92 ја совлада Филаделфија. 

Феникс водеше од првата до последната минута од мечот, Далас успеа во последната четвртина само да се избори за пристоен пораз од седум поени разлика.
 
Лука Дончиќ имаше одличен меч, постигна 45 поени, имаше 12 скокови и осум асистенции, но тоа не беше доволно да се оствари победа. Во составот на Феникс најдобар беше Ајтон со 25 поени, Букер реализираше 23.
 
 
И Мајами тргна со победа, тие славеа лесна победа над Филаделфија со 106-92. Хироу со 25 поени беше најефикасен во составот на Мајами, одличен меч имаше Адебајо со 24 поени и 12 скокови. За Филаделфија, Харис реализираше 27.
 
 
Резултати:
 
Мајами - Филаделфија 106:92 (1-0)
Феникс - Далас 121:114 (1-0)
 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе