НБА

Дончиќ и Порзингис го предводеа Далас до победа во Њу Орлеанс, 40 поени на Адетокумбо против Шарлот (ВИДЕО)

Дончиќ и Порзингис со дабл-дабл учиноци му донесоа убедлив триумф на Далас на гостувањето кај Њу Ореланс од 139-107, Јанис Адетокумбо го предводеше Милвоки до победа од 127-125 над Шарлот. 

Далас водеше во текот на целиот меч, победата во ниту еден момент не му беше загрозена, на крајот победи со 22 поени разлика.
 
Лука Дончиќ реализираше 28 поени и 14 асистенции, Порзингис имаше 20 поени и 10 скокови. Најдобар во тимот на Њу Орлеанс беше Инграм со 29 поени.
 
 
Милвоки тесно со два поени разлика славеше над Шарлот, 127-125. А јунак и на овој меч беше Јанис Адетокумбо.
 
Адетокумбо имаше фантастичен учинок иако му фалеше уште една асистенција за трипл-дабл. Тој постигна 40 поени, имаше 12 скокови и 9 асистенции. Најдобар во составот на Шарлот беше Бол со 36 поени.
 
 
Резултати:
 
Индијана - Атланта 111:114
Орландо - Денвер 108:103
Вашингтон - Минесота 115:107
Бостон - Филаделфија 88:87
Мајами - Кливленд 85:111
Милвоки - Шарлот 127:125
Њу Орлеанс - Далас 107:139
Оклахома - Хјустон 110:114
ЛА Клиперс - Сакраменто 115:124

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе