НБА

Далас ја одбрани првата „меч топка“ на Голден стејт (ВИДЕО)

Далас со 119-109 го победи Голден стејт и намали на 3-1 во финалната серија на западот. 

На Голден стејт му фали уште една победа за да се пласира во големото НБА финале, Далас не дозволи тоа да се случи синоќа.
 
Конечно Дониќ и соиграчите одиграа партија на највисоко ниво и успеаа да добијат еден натпревар. На крајот на третиот период имаа предност и од 29 поени разлика, по што следуваше опуштање во завршните 12 минути. Конечниот резултат беше 119-109.
 
 
На Дончиќ му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл, постигна 30 поени, имаше 14 скокови и девет асистенции. Најдобар кај Голден стејт беше Кари со 20 поени.
 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе