НБА

Далас и Дончиќ се пред елиминација, трета победа за Голден стејт (ВИДЕО)

Голден стејт поведе со 3-0 во серијата со Далас откако победи и на нивниот терен, сега со 109-100 

Голден стејт има уште еден чекор до големото НБА финале откако ноќеска по третпат го победи Далас.
 
Натпреварот беше изедначен во голем тек, а клучната разлика гостите ја направија во третата четвртина која ја добија со 30-21. Крајниот резултат беше толку, девет поени разлика, 109-100.
 
Лука Дончиќ имаше уште една одлична партија, но за да атакува на шампионскиот прстен потребни му се подобри соиграчи. Словенецот постигна 40 поени, имаше и 11 скокови, но тоа не беше доволно за да се избегне поразот.
 
Стеф Кари беше најдобар во тимот на Голден стејт со 31 поен и 11 асистенции, одличен меч имаше и Вигинс со 27 поени и 11 скокови. Имаше и едно впечатливо забивање преку Дончиќ.
 
 

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе