АБА лига

Црвена звезда ја одбрани круната, останува шампион во АБА лигата

Црвена звезда со 80-77 ја доби мајсторката со Партизан и по шести пат ја освои АБА лигата. 

Очекувано и овој натпревар меѓу лутите градски ривали Црвена звезда и Партизан не помина без инциденти. Мечот траеше три и пол часа поради големиот прекин кој се случи на стартот од второто полувреме кога судиите беа нападнати со тврди предмети.
 
Поради инцидентот беше испразнета салата, па речиси целото второ полувреме се играше пред празни трибини. Црвена звезда веќе ја немаше помошта од публиката. Но тоа не го искористи Партизан.
 
Беше неизвесно во целиот тек, Црвена звезда се снајде подобро во завршницата и дојде до победа. Партизан имаше шут за израмнување, но Пантер избрза, шутна прерано и го промаши целиот кош по што можеше да почне радоста на црвено-белите.
 
Најефикасен во составот на Црвена звезда беше Давидовац со 15 поени, Волтерс постигна 12, Калиниќ имаше 11, кај Партизан Пантер постигна 27 поени.

Безбедноста, енергијата и миграцијата се три приоритети со најголема важност за британските граѓани, така што тие се на и на самиот врв на мојата агенда. Затоа патувам за Прага на средбата со европските лидери.

повеќе

Камбаните бијат поради нашата некадарна дипломатија, која е професионално  одговорна за дебаклот со Договорот со Бугарија, а пред тоа за Преспанскиот договор.

повеќе

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе