НБА

Брансон и Дончиќ го предводеа Далас до прва победа над Феникс (ВИДЕО)

Далас победи во првиот домешен натпревар во серијата против Феникс, славеше со 103-94 и намали на 2-1, домашен триумф обезбеди и Филаделфија која со убедливи 99-79 го победи Мајами. 

Далас го искористи домашниот терен и го доби мечот со Феникс. Маверикс водеа во текот на целиот меч и славеа релативно лесна победа за намалување на 2-1.
 
Брансон со 28 поени беше најефикасен во составот на Далас, но Дончиќ имаше вкупно подобар учинок, му фалеше само една асистенција за трипл-дабл, постигна 26 поени, имаше 13 скокови и девет асистенции. Најдобар кај Феникс беше Крaудер со 19 поени.
 
 
И Филаделфија намали на 2-1 против Мајами. Иако победата беше од 20 разлика, 99-79, клучна беше последната четвртина која ја добија со 31-14.
 
Грин и Максеј постигнаа по 21 поен кај Филаделфија, најфеикасен на мечот беше Батлер од Мајами со 33 поени.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Мајами 99:79 (1-2)
Далас - Феникс 103:94 (1-2)

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе