НБА

Бостон убедливо го победи Мајами и израмни на 2-2 (ВИДЕО)

Бостон не погреши и вторпат на свој терен, го совлада Мајами со 102-82 и израмни на 2-2 во финалната серија на истокот.

Клучнен беше стартот на мечот, Бостон ја доби првата четвртина со 29-11, до полувремето ја зголеми предноста на 57-33 и тука веќе се знаеше победникот. Мајами беше рамноправен во вториот дел, но не можеше да ја анулира високата негатива, конечниот резултат беше 102-82.

Тејтум со 31 поен беше најдобар кај Бостон, во составот на Мајами, Оладипо постигна 23 поени.

Следниот меч меѓу овие две екипи е во Мајами.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија.