НБА

Бостон победи во Мајами и дојде на еден чекор до големото НБА финале (ВИДЕО)

Бостон со 93-80 го совлада Мајами на негов терен и поведе со 3-2 во финалната серија на истокот. 

Мајами ја загуби предноста на домашен терен откако синоќа беше поразен од Бостон пред своите навивачи. 
 
Натпреварот во првото полувреме беше изедначен, Мајами по 24 минути игра имаше водство од пет поени разлика 42-37. Но работите се променија во третиот период кој Бостон го доби со 32-16 и тука го реши натпреварот. Крајниот резултат беше 93-80 за нив.
 
Браун беше најефикасен со 25 поени, а најдобар беше Тејтум кој имаше 22 поени, 12 скокови и девет асистенции. Најдобар кај Мајами беше Адебајо со 18 поени и 10 скокови.
 
Следниот натпревар се игра во Бостон кој со победа може да се пласира во големото НБА финале.
 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе