НБА

Бостон направи брејк и израмни на 1-1 во серијата со Мајами (ВИДЕО)

Бостон со победа од 127-102 се враќа од второто гостување кај Мајами, Маркус Смарт се врати и се промени играта на Селтикс кои израмнија на 1-1 и сега тие ја имаат предноста од домашен терен. 

Мајами и Бостон одиграа поинаков меч од првиот, ноќеска доминираа гостите, дојдоа до убедлива победа и израмнија на 1-1.
 
Разлика од првиот меч беше Маркус Смарт, тој го пропушти тој дуел поради повреда, но за вториот дуел се врати и само еден скок му недостасуваше за трипл-дабл учинок.
 
Покрај деветте скока, Смарт постигна 24 поени и имаше 12 асистенции. Најефикасен кај Бостон беше Тејтум со 27 поени. За Мајами повторно Батлер беше најдобар, овојпат со 29 поени.
 
Сега серијата се сели во Бостон, Мајами ако сака пласман во големото финале, потребна им е и гостинска победа.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе