НБА

Блокадата на Адебајо за која сите зборуваат, Меџик Џонсон вели дека е најдобриот дефанзивен потег кој го видел! (ВИДЕО)

Мајами со 117:114 го победи Бостон во првиот меч од финалето на истокот, а потегот кој предизвика многу реакции го направи Адебајо кој во последните секунди го блокираше Тејтум. 

Резултатот беше 116:114 за Мајами, се играа последните секунди од мечот, најдобриот кошаркар на Бостон, Тејтум се обиде со влез, сакаше силно да забие, но се појави Адебајо кој го спречи со неверојатна блокада.
 
Кога ќе се земе во предвид моќта на Тејтум и моментот кога беше направена блокадата и начинот, ова е еден од најимпресивните потези.
За легендарниот Меџик Џонсон ова беше најдобриот дефанзивен потег кој некогаш го видел во плејоф меч.

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе