НБА

Батлер го предводеше Мајами до победа над Бостон во првиот меч од финалето на истокот (ВИДЕО)

Мајами поведе со 1-0 во финалната серија на истокот откако го совлада Бостон со 118-107, брлијантен меч имаше Батлер кој постигна 41 поен. 

Бостон одлично го почна натпреварот, на полувремето имаше предност од 62-54, но работите се променија во третиот период. Во таа четвртина Мајами направи серија од неверојатни 22-2, го сврте мечот и веќе не го пушти водството. На крајот славеше со 118-107.
 
Батлер со 41 поен и девет скокови беше предводникот на Мајами во оваа победа, во составот на Бостон, Тејтум постигна 29 поени.
 

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе